Da su načini uzurpacije imovine krajnje inovativni, dokazuje i slučaj Draškovića. Njihova zemlja (hektar i 48 ari) prepisana je na porodicu kojoj su sredinom šezdesetih prodali nekoliko ari zemlje. Prepisalo je nepostojeće lice, izvesni Mitar Drašković. Nepostojeći Mitar Drašković navodno je prepisao zemlju i komšija Albanaca, pa je tako isto ime i prezime iskorišćeno za uzurpaciju imovine i srpske i albanske porodice.
Draškovići su žalbe uputili UNMIK-u, Habitatu, na kraju i direktno sudu.
“Bili smo na par ročišta. Tada smo i videli šta su zapravo uradili. Oni su iskoristili nepostojeće ime i prezime, čoveka koji nikada nije postojao. Mene su na sudu pitali da li je postojao Mitar Drašković. Naravno da ne, i mogu to da utvrde putem matične knjige rođenih. Mi nikakvog rođaka nismo imali pod tim imenom,” kaže Drašković.
“Ista ta porodica uzurpirala je zemlju komšiji Albancu i isto su tvrdili da je taj Mitar Drašković, preveo zemlju njima,” dodaje on.
Sudski proces i dalje traje.
Detalje pogledajte u prilogu.
Video materijal je primpremljen u okviru projekta “Pravo na imovinu?!” koji sprovodi Crno beli svet, a koji je finansijski podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.
Pogledajte još:
Nacionalizovano pa vraćeno zemljište: 20 godina kasnije saznaju da navodno nisu jedini vlasnici
Velimir Krstić u višegodišnjem sudskom procesu: Kad lokalna samouprava preuzme privatnu imovinu
Obilić: Pravo na imovinu?
Pravo na imovinu: Dve decenije borbe za vlasništvo nad uzurpiranim stanom
Pravo na imovinu: Zorica Arsić čeka 10 godina